فروش بک لینک قوی ایرانی و مشاوره لینک بیلدینگ حرفه ای

چگونه برای سئو بنویسیم؟

(1 نفر با میانگین: 500 از 5)
راهنمای نوشتن محتوا منطبق بر سئو در سال 2018

اگر نگاهی به روند تولید محتوای معتبر در سال‌های دور داشته باشیم، تمام کاری که یک مدیر وب‌سایت باید انجام می‌داد این بود که محتوایی بنویسد و تعدادی از کلمات کلیدی هدف را در آن به کار ببرد و تعدادی لینک را نیز در این محتوا بگنجاند. این تنها چیزی بود که برای تولید یک محتوای باکیفیت به آن نیاز داشتید.

تولید محتوا به این شکل بسیار آسان بود و البته در بلندمدت ارزش چندانی نداشت. اما اکنون در سال ۲۰۱۸ هستیم و قوانین سئو تغییر کرده است و تولید محتوا برای سئو فرمول‌هایی پیچیده‌تر دارد. در این پست قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه در سال ۲۰۱۸ مطابق با بروزترین قوانین و مقررات سئو محتوا تولید کنید. تا پایان با ما همراه باشید.

نوشتن منطبق بر سئو

چشم‌انداز خود را تغییر دهید

بیایید این‌گونه فرض کنیم که شما یک کسب‌وکار فوق‌العاده دارید و می‌خواهید که تمام مردم را از وجود این کسب‌وکار آگاه کنید. اما در موقع نوشتن برای سئو، شما نیاز دارید که تغییراتی را در چشم‌انداز خود به وجود بیاورید. شما باید چیزهایی را از دیدگاه مشتریانتان ببینید و به‌اصطلاح خودمانی پا در کفش آن‌ها کنید. از این مهم‌تر، شما باید چیزهایی را بنویسید که به نظر آن‌ها جالب و مفید باشد.

در اینجا هدف آن نیست که به مشتریانتان نشان دهید که شما می‌توانید چه کارهایی را انجام دهید. بلکه هدف آن است که نشان دهید آن‌ها در صورت ارتباط با شما چه چیزهایی را به دست خواهند آورد.

کلمات کلیدی در برابر موضوعات و ارتباطات

سال‌ها پیش بحثی به نام «چگالی کلمات کلیدی» در سئو بسیار داغ بود و حتی برخی‌ها می‌گفتند که چگالی کلمات کلیدی برای موفقیت سئو عنصری حیاتی و ضروری است. در آن زمان، تمرکز روی این مسئله بود که استفاده از چه کلمات کلیدی می‌تواند سودمند باشد و کلمات کلیدی باید چند بار و در کجای صفحه ظاهر شوند. همچنین این نکته نیز حائز اهمیت بود که کلمات کلیدی در لینک هم ذکر شوند.

ما نمی‌گوییم که این موارد تاثیرگذار نبودند، اما می‌گوییم که این موارد نباید اولویت اول شما باشند. کلمات کلیدی گاهی ممکن است از آن قالب اصلی خود خارج شوند. البته که کلمات کلیدی مهم هستند، اما فرمول همانی نیست که به وضوح تعریف شده است.

درواقع، امروزه اثرگذارترین استفاده از کلمات کلیدی می‌تواند این باشد که از کلمات کلیدی به‌عنوان راهنمای نوشتار مطلب خود استفاده کنید. یعنی کلمات کلیدی باید برای شما چراغ راه باشند. شما شاید فکر کنید که باید از کلمات کلیدی در تایتل‌های خود و حداقل یکی از ساب‌تایتل‌ها بهره بگیرید. اما گوگل می‌تواند دقیقا تشخیص دهد که شما در حال انجام چه کاری هستید. شما کلمات کلیدی را در مکان‌های مشخصی قرار می‌دهید؛ زیرا بر اساس تعالیمی قدیمی به شما گفته شده است که باید این کار را انجام دهید.

البته که گوگل برای این کار شما را جریمه نمی‌کند، اما چنین عملی قرار نیست که گوگل را تحت تاثیر قرار دهد. اما در عوض، وقتی‌که به کلمات کلیدی به‌عنوان چراغ راه موضوع خود نگاه می‌کنید، ممکن است متوجه مزایای بیشتری از آن شوید. چگونه؟ در ادامه می‌گوییم.

گوگل به دنبال چیزهایی فراتر از استفاده از کلمات کلیدی است. درواقع گوگل به دنبال پشتیبانی کلمات کلیدی نیز می‌گردد. یعنی در دیسکریپشن‌هایی که برای صفحات خود می‌نویسید و همچنین در محتواها، باید کلماتی را بیاورید که پشتیبان کلمه کلیدی اصلی شما باشند.

برای مثال، وقتی کاربری عبارت «غذای ایرانی» را در گوگل جستجو می‌کند، در صفحه اول نتایج جستجو با تنوعی از سایت‌ها با عناوین گوناگون مواجه می‌شود. حال منظور ما از پشتیبان کلمه کلیدی اصلی در اینجا آن است که در دیسکریپشن خود کلماتی را به کار ببرید که پشتیبان عبارت «غذای ایرانی» باشند. عباراتی مانند غذای محلی، سالاد شیرازی و عباراتی از این قبیل. (انتخاب کلمات کلیدی پشتیبان به حوزه کاری شما مربوط می‌شود).

این کلمات کلیدی پشتیبان در نتایج گوگل برجسته‌سازی نیز می‌شوند و گوگل سه کلمه را که تشخیص دهد با عبارت جستجو شده ارتباط نزدیکی دارند را نیز برای کاربر بولد می‌کند.

بنابراین برای استفاده از اشکال بالقوه کلمات کلیدی هدف خود در محتوا استرسی را به خود راه ندهید. در عوض، روی تولید محتواهایی تمرکز کنید که به طرزی موثر با استفاده از بهترین کلمات پشتیبان، موضوع اصلی را پوشش می‌دهد.

خوانندگان را در صفحه نگه دارید

مقدار زمانی که یک کاربر در صفحه سایت می‌گذارند به‌عنوان یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی سایت در نظر گرفته می‌شود. هرچقدر که این زمان بیشتر باشد، رتبه شما در موتورهای جستجو به همان قدر بیشتر بهبود خواهد یافت. اما این موضوع سیگنال مثبت دیگری نیز برای شما دارد و آن این است که کاربر آماده است قدم بعدی را بردارد و به خریدار محصولات و سرویس‌های شما تبدیل شود. شما باید خوانندگان را به‌وسیله محتواهای باکیفیت در سایت نگه‌ دارید.

استفاده از لیست‌ها، ساب‌هدینگ‌ها، نقاط گلوله‌ای (bullet points) و مواردی از این قبیل برای مدتی طولانی جزو استاندارهای تولید محتوا بوده‌اند و استفاده از آن‌ها هنوز هم اثرگذار است.

محتوای مکمل

محتوای مکملمحتوای مکمل چیزی است که زیاد در مورد آن صحبت نمی‌شود، اما به گفته گوگل محتوای مکمل می‌تواند به یک تجربه کاربری خوب منجر شده و ارزش و کیفیت یک صفحه را بالاتر ببرد. صفحات باکیفیت دقیقا همان صفحاتی هستند که گوگل می‌خواهد آن‌ها را رتبه‌بندی کند. اما منظور ما از محتوای مکمل چیست؟

به‌صورت کلی، محتوای مکمل آن چیزی است که طراحی می‌شود تا کاربر بتواند به‌واسطه آن راه خود به سمت سایر بخش‌های سایت را پیدا کند. حال این می‌خواهد یک وبلاگ دیگر باشد یا هرکدام از محصولات دیگر سایت شما.

باید توجه داشته باشید که در اینجا منظور از محتوای مکمل فقط لینک دادن به سایر مقالات نیست. یک محتوای مکمل ارزشمند باید با محتوای اصلی و هدف صفحه مرتبط باشد و چیزی معنادار و مفید را به کاربر ارائه دهد.

یکی از بهترین نمونه‌های محتوای مکمل، سایت یوتیوب است. حدود ۹۰ درصد از صفحات این سایت را محتوای مکمل تشکیل داده است. کاربران از این مکمل‌ها برای پیدا کردن ویدئوهای بعدی خود استفاده می‌کنند و همین کار باعث می‌شود که کاربران زمان بیشتری را مشغول گشت‌وگذار در سایت باشد که این هم مزایای خاص خود را دارد که بالاتر به آن اشاره کردیم.

البته در استفاده از محتواهای مکمل باید دقت و حساسیت بالایی را به خرج دهید. استفاده بیش‌ازحد از محتوای مکمل می‌‌تواند باعث حواس‌پرتی کاربر شود و این چیزی نیست که باب دندان گوگل باشد.

نوشتن برای یک سطح خاص

یکی از مهم‌ترین توصیه‌هایی که حتما در زمینه تولید محتوا شنیده‌اید این است که محتواهای خود را در سطحی بنویسید که برای افراد مختلف قابل‌خواندن و فهمیدن باشد. اما گاهی اوقات نیاز نیست که بیش‌ازحد به ساده‌نویسی روی بیاورید.

برای مثال، فرض کنید که کسب‌وکار شما راه‌حل‌های نرم‌افزاری بسیار پیچیده را به شرکت‌های دیگر ارائه می‌دهد و این شرکت‌ها ابزارهای پیچیده‌تری را تولید می‌کنند. خب اکنون باید بدانید که افرادی که شما راه‌حل‌های خود را به آن‌ها ارائه می‌دهید قطعا از سطح درک مطلب بالایی برخوردار هستند. بنابراین حتی اگر گوگل ساده‌نویسی را به‌عنوان یکی از فاکتورهای موثر در رتبه‌بندی مدنظر قرار دهد، اما اگر استایل نوشتاری شما بیش‌ازحد ساده باشد و نتواند مشتریان حرفه‌ای را قانع کند، شما قطعا شکست خوهید خورد. بنابراین باید در تولید محتوا سطوح مختلف کاربران خود را مدنظر قرار داده و مشتری را نیز در اولویت قرار دهید.

نوشتن برای سئو فقط استفاده از کلمات برای رتبه گرفتن نیست

نوشتن محتواهایی که بتوانند صفحه اول نتایج جستجو گوگل را به تسخیر خود درآورند قطعا بخشی مهمی از نوشتن برای سئو است. اما تبدیل کردن این بازدیدکنندگان به خریدار نیز مبحث دیگری است که در اینجا باید مدنظر شما قرار بگیرد.

به یاد داشته باشید که سئو مانند چاشنی است که به هر غذایی طمع و عطر دل‌پذیری می‌دهد. حال این غذا می‌خواهد محتوا باشد و یا نرخ تبدیل.

زمانی که کاربران در سایت قدم می‌گذراند، تعداد CTR، سطح تعامل و نرخ‌های تبدیل همگی جزو مواردی هستند که روی رتبه شما در موتورهای جستجو اثر دارند و با تولید محتواهای منطبق بر قوانین سئو، می‌توان به همین موارد دست پیدا کرد.

منتظر شنیدن تجربیات شما در این زمینه در کامنت‌ها هستیم.

یک نظر دهید

امتیاز گوگل یادتون نره :)